Vyhľadávanie
Rubriky
Články publikované v tlači
Aktuálne príspevky
 
 Najčítanejšie:
 
Prihlásenie
  login:   
  heslo:  
   

Peter KELE - autor stránky Účelom tejto stránky je predstaviť verejnosti horolezca, cestovateľa a bádateľa Františka Kele-ho, ktorý celý svoj život zasvetil poznávaniu a výskumu našej planéty, pričom zviditelňoval náš štát a národ na všetkých kontinentoch. Z týchto ciest napísal množstvo kníh a nafotil množstvo obrázkov, ktoré Vám tu zároveň chcem ukázať.

Na severnom póle
História Arktického kvetu Janka Zoričáka.
   (V apríli 2014 uplynie 21 rokov od vtedy, čo na Severnom póle po prvý raz v histórii zaviala slovenská štátna zástava.)
Viacerí sa na mňa na besedách obracajú s otázkou:


“Bol pán Zoričák, svetoznámy umelec - sklár, nositeľ štátneho vyznamenania (udelené prezidentom SR v roku 2013) s vami na Severnom póle v roku 1993?
Bolo to takto:Janko Zoričák nám sľúbil odmenu (sponzorsky príspevok) na 1. slovenskú severopolárnu expedíciu na Severný pól s podmienkou, že vezmeme so sebou a osadíme na Severnom póle jeden zo série sklenených plastík – Arktický kvet. Išlo o jeden milión vtedajších korún....

   Naša trasa na Severný pól mala pôvodne viest zo súostrovia Františka Jozefa. V silnom protiprúde driftujúcich ľadových krýh sa to dovtedy nikomu nepodarilo.
Krátko pred odchodom do Noriľska, bol piatok, Janko Zoričák prišiel, aby sme prevzali a uložili sľúbený milión. Keďže banky boli už zatvorené navrhol, že odíde do rodného Ždiaru k rodine a v pondelok transakciu uskutočníme.
V pondelok sa Janko Zoričák vrátil a oznámil nám, že milión nám nemôže dať ale poskytne nám len menšiu časť zo sľúbenej sumy. Priznám sa, nečakali sme „zo dňa na deň“ takú drastickú zmenu v jeho postoji.
Začali sme horúčkovite „zháňať“ iných sponzorov, ale neboli sme úspešní. Boli sme v časovej tiesni. Museli sme preorganizovať náš projekt. Mimo iného sme museli zmeniť aj našu – športovo mimoriadne hodnotnú trasu cesty na pól.
Anabáza Arktického kvetu bola takáto.
Prevzal som v Bratislave originál sklenej plastiky Arktický kvet.
Odniesli sme ho so sebou až na Severný pól a tam som ho vlastnoručne osadil. Nevydržal ne mieste dlho. Driftujúci ľad ho odniesol.
Na záver severopolárneho dobrodružstva sme umožnili sponzorom a spolupracovníkom zo Združenia AntArktis (ktoré výpravu organizovalo), aby prileteli na dvojplošníku AN 2 a spolu s nami sa o pár hodí vrátili domov. Medzi sponzormi bol aj Janko Zoričák. Stretnutie bolo milé, srdečné, priateľské.
Janko Zoričák bol sklamaný, že svoj Arktický kvet na Severnom póle nemohol vidieť na vlastné oči. Boli sme od pólu vzdialení vyše 40 km a sklenená plastika na driftujúcom ľade bola už nenávratne z pólu odplavená.
Aby sme Janovi zmiernili jeho smútok, odfotografovali sme ho s druhým originálom sklenenej plastiky (moja fotografia Janka s „kvetom“ je v knihe Severný pól (Kele F. a kol.) v obrazovej prílohe ako obrázok č 49).
Svoj kvet s ktorým sa dal vyfotografovať si zobral so sebou domov.
Odpoveď tým, čo sa na mňa obracajú s otázkami je jednoznačná: Pán Ján Zoričak na Severnom póle (90°severnej šírky) nebol a svoj Arktický kvet tam neosadil.
František Kele,
vedúci 1. slovenskej severopolárnej expedície – Arktický kvet (v roku 1993)
február 2014

Publikované:  15.01.2016 v rubrike   Články publikované v tlači.
Diskusia: jeden príspevok
Autor:  Peter Kele  - webmaster
Náhľad článku pre tlač

 
pravy
Stránka Pavla Barábša
Od Kriváňa
František KELE - horolezec, cestovate a spisovateľ
po Everest
Pridajte svoj link
Zoznam linkov
Prezerať
Vyhľadávať
Pridať kategóriu
Pridať odkaz
Aktualizované: 15.01.2016     Napíš e-mail:  autorovi stránky