Vyhľadávanie
Rubriky
Články publikované v tlači
Aktuálne príspevky
 
 Najčítanejšie:
 
Prihlásenie
  login:   
  heslo:  
   

Peter KELE - autor stránky Účelom tejto stránky je predstaviť verejnosti horolezca, cestovateľa a bádateľa Františka Kele-ho, ktorý celý svoj život zasvetil poznávaniu a výskumu našej planéty, pričom zviditelňoval náš štát a národ na všetkých kontinentoch. Z týchto ciest napísal množstvo kníh a nafotil množstvo obrázkov, ktoré Vám tu zároveň chcem ukázať.

Expedičná pohľadnica s podpismi všetkých účastníkov a expedičnou pečiatkou
Expedícia HIMALÁJE 84 - Sagarmatha
   (Z taktických dôvodov sa v názve neobjavil "Mount Everest" - pozri nižšie.) Myšlienka bola jasná a presvedčivá - Slováci ani Česi v tom čase ešte na najvyššom vrchu planéty nestáli! V osemdesiatych rokoch vo vtedajšom Československu mali na himalájske osemtisícovky monopol federálne telovýchovné orgány. Raz za čas štát podporil našich horolezcov a "vyslal" ich na expedíciu. Horolezci z Československa postupne vystúpili na Makalu, na Kandčendzongu ...a iné vrcholy. Boli dobrí a zapísali sa medzi svetovú elitu. Ale na Monut Everest si akosi "netrúfali".
   Sekcia pre výskum vysokých pohorí a expedičnú činnosť Slovenskej geografickej spoločnosti pri SAV sa dlhé roky snažila podniknúť horolezecko-vedeckú výpravu na najvyšší vrchol Zeme. Už v roku 1971 som podnikol s Tiborom Šurkom a Jarom Oršulom cestu do Káthmandú kvôli povoleniu vystúpiť na Everest. Roku 1974 sme v rámci Slovenskej geografickej spoločnosti uskutočnili výpravu do afgánského Hindúkuša. Výprava na Nošak (7495 m) mala byť ďalším krôčikom k Mount Everestu.
Myšlienkou o výstupe na Everest sme sa pravdaže nezaoberali len na pôde Sekcie pre výskum vysokých pohorí a expedičnú činnosť, ale rovnako sa ňou zaoberali aj horolezci. Kto by nesníval o najvyššom vrchu planéty... Výsledok aktuálnej situácie v oblasti expedičného horolezectva bol "akýsi protest song" ... - teda výprava vedcov a horolezcov na inej pôde (SGS pri SAV), ako bola zaužívaná tradícia (telovýchovné orgány). Organizovať výpravu sme začali v trojici: Ivan Fiala, Fero Kele a Mišo Orolin.
Okrem veľkých finančných ťažkostí sme museli paralelne bojovať s nepriazňou ČSTV a so skutočnosťou, že povolenia výstupov na Mount Everest boli v tom čase "na niekoľko rokov" vopred "vypredané".
Všetky formálne, administratívne prekážky a nepriazeň oficiálnej telovýchovy sa nám podarilo prekonať. Získali sme aj mimoriadne povolenie od Ministerstva turistiky Nepálskeho kráľovstva - zostalo už len to "najľahšie" - pokúsiť sa vystúpiť na Mount Everest.
V zostave Expedície bolo16 horolezcov, 2 lekári, 2 filmári, 4 vedci a 3 hostia.
Vedúci expedície bol František Kele, horolezecký program pripravoval Ivan Fiala. Neskôr, po zmene plánovanej výstupovej cesty ako poradca vedúceho pôsobil až do svojho ochorenia Michal Orolin.
Vedúcim vedeckého programu bol Ján Drdoš. Styčný dôstojník Puru Bista, kapitán kráľovskej gardy nepálskej armády.
Výstup na vrchol uskutočnili 15. októbra 1984 Zoltán Demján, Jozef Psotka a Šerpa Ang Rita. Pri návrate z vrcholu Psotka zahynul.
Literatúra o expedícii :
Everest (autori F.Kele a kol.), vydavateľstvo Šport, Bratislava 1986
Moje dotyky s Everestom, (autor F.Kele), vyd. Smena 1990
Národný park Sagarmatha - Šerpovia a ich krajina pod Mount Everestom, (J. Drdoš a kol.), Veda 1987
Od Mount Everestu po Korytnačie ostrovy, (F.Kele - P. Mariot), Print - Servis 1998
Sagarmatha - 1. čs. expedícia na Mt. Everest (F. Kele - V. Launer), súbor fotografií, ČSTK Pressfoto Bratislava 1986
Slováci na Evereste * 1984 - 1998, (Kolektív autorov, zostavil Š. Miček), vydavateľstvo S - Glóbus - S 1998

Publikované:  14.10.2004 v rubrike   Ázia.
Diskusia: jeden príspevok
Autor:  Peter Kele  - webmaster
Náhľad článku pre tlač

 
pravy
Stránka Pavla Barábša
Od Kriváňa
František KELE - horolezec, cestovate a spisovateľ
po Everest
Pridajte svoj link
Zoznam linkov
Prezerať
Vyhľadávať
Pridať kategóriu
Pridať odkaz
Aktualizované: 15.01.2016     Napíš e-mail:  autorovi stránky