Vyhľadávanie
Rubriky
Články publikované v tlači
Aktuálne príspevky
 
 Najčítanejšie:
 
Prihlásenie
  login:   
  heslo:  
   

Peter KELE - autor stránky Účelom tejto stránky je predstaviť verejnosti horolezca, cestovateľa a bádateľa Františka Kele-ho, ktorý celý svoj život zasvetil poznávaniu a výskumu našej planéty, pričom zviditelňoval náš štát a národ na všetkých kontinentoch. Z týchto ciest napísal množstvo kníh a nafotil množstvo obrázkov, ktoré Vám tu zároveň chcem ukázať.

vydalo vydavateľstvo ČSTK PRESSFOTO Bratislava, 1986 - František Kele, Vladimír Launer
SAGARMATHA 1.ČS expedícia na Mt. Everest
   Súbor fotografií SAGARMATHA 1.ČS expedícia na Mt. Everest vydalo vydavateľstvo ČSTK PRESSFOTO Bratislava, 1986 - František Kele, Vladimír Launer
Uvádzam doslovný prepis autorovho predhovoru:
Prvú československú expedíciu na Mount Everest (po nepálsky Sagarmatha) zorganizovala Sekcia pre výskum vysokých pohorí a expedičnú činnosť, ktorá pracuje v rámci Slovenskej geografickej spoločnosti pri SAV. Táto skutočnosť nie je náhodná. Už v roku 1971 sa sekcia snažila získať povolenie pôsobiť na Evereste pri spoločnom podujatí vedcov a horolezcov.
   Expedícia Himaláje '84 Sagarmatha plnila v Himalájach niekoľko cieľov. Slovenská geografická spoločnosľ ako prvá na svete reagovala na Káthmándúsku deklaráciu (vyhlásenie medzinárodnej horolezeckej federácie U. I. A. A. z roku 1982), ktorá vyzýva návštevníkov Himalájí, aby prispeli k ochrane vysokohorskej prírody. Veľký celosvetový politicko-spoločenský dopad má horolezecký a vedecký výsledok expedície. Vedecká časť výpravy plnila program v oblasti ekologických aspektov geografickej krajiny. Získané poznatky budú mať aj praktický dosah pre stabilizovanie rovnováhy medzi človekom a prírodou v národnom parku Sagarmatha.
Významným úspechom výpravy je zdolanie Mount Everestu. Výstup sa uskutočnil južným pilierom po poľskej ceste. Všetci horolezci pracovali na pilieri bez použitia kyslíkových prístrojov. Dvanásť z nich dosiahlo na Evereste výšky nad osemtisíc metrov. Na vrchol vystúpili Zoltán Demján, Jozef Psotka a šerpa Ang Rita. Pred našimi horolezcami vystúpilo na Everest bez kyslíkových prístrojov sotva desať horolezcov. Aj to vždy ľahšou cestou, ako cesta Poliakov. Obrovskú radosť členov expedície z víťazstva na Evereste skalilo nešťastie. Jozef Psotka pri zostupe zahynul. So svojím zosnulým priateľom, jedným z najlepších horolezcov vo výprave, sa členovia expedície rozlúčili na Gorak Shepe pri kameni, do ktorého je vyryté Jozefovo meno.
Výprava sa uskutočnila na počesť 40. výročia Slovenského národného povstania. Vrcholové družstvo vynieslo na tretí pól Zeme plaketu Picassovej holubice mieru. Členovia expedície sa týmto činom aktívne zapojili do celosvetového hnutia na podporu najväčšej túžby obyvateľov planéty Zem, túžby za udržanie mieru na svete.
FRANTIŠEK KELE vedúci výpravy

Publikované:  22.07.2004 v rubrike   Fotografie.
Diskusia: pridaj príspevok
Autor:  Administrator  - Administrator
Náhľad článku pre tlač

 
pravy
Stránka Pavla Barábša
Od Kriváňa
František KELE - horolezec, cestovate a spisovateľ
po Everest
Pridajte svoj link
Zoznam linkov
Prezerať
Vyhľadávať
Pridať kategóriu
Pridať odkaz
Aktualizované: 15.01.2016     Napíš e-mail:  autorovi stránky